Prelegenci


A B C D E F G H I J K L Ł M N O P R S Ś T U W Z Ż
Tadeusz Truskolaski

Tadeusz Truskolaski

prezydent Białegostoku

Urodził się 10 kwietnia 1958 r. w Kapicach Starych. Wychowany został w rodzinie o silnych tradycjach akowskich, stąd też szczególnie bliskie mu są wartości patriotyczne i chrześcijańskie.

W roku 2006 Tadeusz Truskolaski po raz pierwszy wziął udział w wyborach samorządowych 26 listopada mieszkańcy powierzyli mu urząd Prezydenta Miasta na czteroletnią kadencję. Ślubowanie złożył 5 grudnia 2006 r. W 2018 roku białostoczanie po raz czwarty zdecydowali, że Tadeusz Truskolaski powinien stać na czele białostockiego samorządu. Obecna, czwarta już kadencja, potrwa do 2023 roku. Prezydentura Tadeusza Truskolaskiego to czas dynamicznego rozwoju miasta, m.in. dzięki skutecznemu pozyskiwaniu funduszy unijnych. Od 2007 roku Białystok zdobył ok. 2 mld zł dofinansowania na inwestycje warte ok. 3 mld zł, które diametralnie zmieniły wygląd miasta i komfort życia mieszkańców.

Tadeusz Truskolaski z wykształcenia jest ekonomistą. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczął pracę jako nauczyciel akademicki, kontynuując jednocześnie pracę naukową. Obecnie posiada tytuł doktora habilitowanego, jest profesorem Uniwersytetu w Białymstoku. Na swoim koncie ma ponad 110 publikacji naukowych.

Od dłuższego czasu Tadeusz Truskolaski angażuje się w prace, związane z rozwojem naszego miasta, regionu i kraju. Pełnił funkcję doradcy ministra rozwoju regionalnego. Pracował w Rządowym Centrum Studiów Strategicznych nad Strategią Rozwoju Kraju oraz Programem Operacyjnym Rozwój Polski Wschodniej.

Po utworzeniu samorządów wojewódzkich kierował w podlaskim Urzędzie Marszałkowskim Departamentem Polityki Regionalnej, gdzie wdrażał program PHARE. Stworzony wówczas przez Tadeusza Truskolaskiego zespół fachowców zapewnił naszemu Miastu i całemu Podlasiu ponad 400 mln złotych ze środków Unii Europejskiej.

Od roku 2011 Prezydent Białegostoku jest członkiem Komitetu Regionów, organu doradczego UE, zajmującego się polityką regionalną.

W marcu 2019 roku został wybrany na prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich, skupiających 12 największych polskich miast. Wcześniej wszedł do zarządu Związku Miast Polskich.
Jako naukowiec Tadeusz Truskolaski posiada liczne kontakty międzynarodowe. Włada biegle językiem angielskim i rosyjskim. Cały czas angażuje się w działalność społeczną jako członek NSZZ "Solidarność" na Uniwersytecie w Białymstoku.

Jego pasją jest sport i rekreacja. Zimą jeździ na nartach i łyżwach, latem - na rowerze. Oprócz tego pływa oraz gra w tenisa ziemnego i stołowego. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Wolny czas Tadeusz Truskolaski chętnie spędza z rodziną w ogrodzie działkowym.

Bierze udział w sesjach:

 • Inwestycje samorządowe i ich finansowanie

  ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
   

  Inwestycje samorządowe i ich finansowanie

  • Trudniejsze fundusze – środki UE wczoraj, dziś, jutro
  • Alternatywne wobec unijnych narzędzia finansowania inwestycji. Modele, montaże, partnerzy
  • Partnerstwo publiczno-prywatne szansą na przyśpieszenie inwestycji infrastrukturalnych
  • Koniec inwestycji, czyli początek kłopotów? Zarządzanie drogami w regionie
 • Klimat dla inwestora

  ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCI
   

  Klimat dla inwestora

  • Sztuka zachęcania. Atrakcyjny dla inwestora – co to oznacza?
  • Samorząd partnerem biznesu. Czego oczekują firmy, co dostają?
  • Tereny, infrastruktura, komunikacja – oferta miast i obszarów słabiej zurbanizowanych
  • Multimodalne centrum transportowe na Podlasiu. Z inwestorem dla inwestora
  • Rynek pracy – jakie zasoby, jaka przyszłość
  • Lokalne regulacje i zachęty dla inwestorów
  • Rola SSE i klastrów w makroregionie. Lokalni liderzy, środowisko i współpraca

POWRÓT