TOP START-UP POLSKI WSCHODNIEJ 2017: MŁODZI MAJĄ GŁOS!


RiftCat zwycięzcą konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2017!

Podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku poznaliśmy laureatów konkursu Top 10 start-up Polski Wschodniej. Wyróżnione przez jury pomysły reprezentowały bardzo zróżnicowane branże - automatyka i robotyka, budownictwo, EdTech, internet rzeczy, IT, ogrodnictwo i wystrój wnętrz, reklama i marketing, rozrywka elektroniczna i wirtualna rzeczywistość, technologia biomedyczna oraz software house.

Pomysły i kreatywność start-upowców z Polski Wschodniej oceniało jury w składzie: Wojciech Kuśpik, prezes zarządu PTWP, inicjator WKG w Białymstoku, Anna Daszuta-Zalewska, dyrektor Białostockiego Parku Narodowo-Technologicznego, Beata Cichocka-Tylman, dyrektor w PwC odpowiedzialna za innowacje, Maciej Dardziński, manager inwestycyjny w Polskim Funduszu Kapitałowym, Paweł Tadejko, ambasador Startup Poland, kierownik studiów podyplomowych, związany z wydziałem informatyki Politechniki Białostockiej, Jadwiga Lesisz, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

– Obecność na Wschodnim Kongresie Gospodarczym w Białymstoku jest dla młodych biznesów szansą nie do przecenienia. Możliwość zaprezentowania się przed półtoratysięczną publicznością otwiera wiele drzwi – to prosta droga do komercjalizacji przedsięwzięć, otrzymania cennego wsparcia eksperckiego i organizacyjnego, zaistnienia w mediach, czy zbudowania owocujących w przyszłości kontaktów biznesowych. Zyskują obydwie strony, dla dojrzałych przedsiębiorców takie spotkania są inspiracją, bodźcem do podjęcia nowych wyzwań i zainwestowania w projekty z dużym potencjałem – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator i organizator Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, prezes Grupy PTWP.

W finałowej dziesiątce konkursu TOP Start-up Polski Wschodniej 2017 znalazły się, jak przed rokiem, innowacyjne i nowoczesne rozwiązania: system do wertykalnej uprawy roślin bez ziemi, robot do wykrywania odłamków na powierzchniach płaskich, hybrydowa przystawka do napędu wózka inwalidzkiego, szablon kształtów plaster miodu, lustro reklamowe, technologia nawigacji morskiej do wykrywania obiektów niebezpiecznych, oprogramowanie do wirtualnej rzeczywistości, wirtualny hologram interaktywnej hostessy, platforma do nauki języków obcych z opcją „na żądanie“, urządzenie elektroniczne i aplikacja do wysyłania przypomnień na telefon.

Start-upy zakwalifikowane do finału TOP Start-up Polski Wschodniej:

Aero Tower (siedziba: Nisko) – pierwszy w Polsce system do uprawy roślin bez ziemi, wykorzystujący wertykalne ułożenie, zapewniające do 90% lepsze wykorzystanie przestrzeni. Dzięki 100% wchłanialności składników pokarmowych oraz wody przez korzenie, naziemne części rosną do 40% szybciej niż w tradycyjnej uprawie glebowej. System Aero Tower zużywa do 90% mniej wody niż w tradycyjnej uprawie, dzięki rotacji wody w zamkniętym obiegu. Rośliny posiadają więcej przeciwutleniaczy oraz wymagają znacznie mniej pracy. Rozwiązanie umożliwia uprawę ziół, warzyw i owoców przez cały rok w miejscach niesprzyjających, tj. piwnice, pomieszczenia bez okien itp.

Anima (siedziba: Białystok) – designerskie urządzenie elektroniczne, działające w oparciu o technologię bluetooth. Jego główną funkcjonalnością jest dostarczanie wiadomości lub przypomnień na telefon użytkownika
w momencie zbliżenia się do urządzenia. Anima pozwala również na zostawianie wiadomości do członka rodziny zamieszującego budynek, w którym znajduje się urządzenie lub pozostawienie notyfikacji dla pierwszej osoby, która się do niego zbliży. Projekt zajął II miejsce w krajowych finałach Microsoft Imagine Cup – największego technologicznego konkursu na świecie oraz II miejsce
w krajowych finałach ABB IT Challenge.

Protocut / Projekt Hermes (siedziba: Białystok) - Hybrydowa przystawka do napędu wózka inwalidzkiego HERMES, ułatwiająca poruszanie się osób niepełnosprawnych. Pojazd może być napędzany ręcznie – poprzez mechanizm korbowy zawarty w kierownicy – lub dzięki programowalnemu silnikowi elektrycznemu z systemem odzyskiwania energii podczas hamowania. Napęd ręczny pozwala na aktywność fizyczną oraz rekreację, a napęd elektryczny umożliwia kontynuowanie jazdy w przypadku zmęczenia oraz zmniejsza podatność na nierówności powierzchni i ułatwia pokonanie krawężników. Przy pełnym naładowaniu użytkownik może przejechać do 40 km. Konstrukcja otrzymała złote medale targów: Intarg 2016 w Katowicach, Croatia INOVA 41th International Invention Show oraz Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technologii BRUSSELS INNOVA 2016 w Brukseli.

RiftCat (siedziba: Białystok) – start-up rozwijający produkt Vridge. To oprogramowanie sprawiające, iż komputer traktuje telefon użytkownika jako drogi hełm do wirtualnej rzeczywistości, np. HTC Vive lub Oculus Rift. Wystarczy umieścić telefon w niedrogim hełmie (np. Google Cardboard), żeby zyskać dostęp do wirtualnej rzeczywistości na najwyższym poziomie. Projekt rozwiązuje problem wysokiego kosztu zabawy w wirtualną rzeczywistość. Na dzień dzisiejszy start-up ma ponad 190 000 zarejestrowanych użytkowników
z całego świata. Projekt został wyróżniony przez takie outlety jak TechCrunch, The Verge, Android Authority i wiele innych.

Tutlo (siedziba: Kielce) – platforma do nauki języków obcych w modelu indywidualnych lekcji video z native speakerami online. Umożliwia połączenie się z native speakerem w dowolnej chwili w aplikacji web lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej, bez potrzeby umawiania się na konkretny termin. Jako jedyna platforma na rynku, oferuje możliwość odbywania lekcji na żądanie.
W ramach platformy użytkownik realizuje konkretne elementy programu, przygotowanego we współpracy z metodykiem, podczas każdej lekcji otrzymuje listę praktycznych zwrotów i słówek, a na zakończenie zajęć przesyłana jest do niego informacja zwrotna przygotowana przez nauczyciela w trakcie lekcji. Firma ma obecnie blisko 400 aktywnych klientów i 40 lektorów.

UpLogic (siedziba: woj. podlaskie) – spółka akademicka typu spin-off Politechniki Białostockiej, założona przez dwoje pracowników tej uczelni. Aktualnie tworzy produkt o nazwie AVAL (ang. Autonomous Vessel with an AIR LOOK). Jest to technologia autonomicznych statków morskich tworzona
w partnerstwie strategicznym z innym polskim startupem – Sup4NAV ze Szczecina. UpLogic prowadzi prace B+R nad komponentem technologii AVAL – systemem przetwarzania obrazów (SPO) rejestrowanych kamerą drona, mającym na celu wykrywanie obiektów niebezpiecznych dla statków morskich. Nowatorska technologia nawigacji morskiej w sytuacjach zagrożenia kolizją na morzu, przy wykorzystywaniu różnych źródeł informacji, m.in. wspomnianego, odpornego na warunki atmosferyczne, drona, pomoże wskazać bezpieczną drogę. Przełomowość rozwiązania zaowocowała przyznaniem dofinansowania na realizację projektu w konkursie NCBiR.

UVI – Unmanned Vechicles Innovations (siedziba: woj. podkarpackie) – system do wykrywania odłamków na powierzchniach płaskich. Składa się
z robota latającego, modułu skanującego zbudowanego z laserów wysokiej częstotliwości, systemu sterowania umożliwiającego pracę w trudnych warunkach oraz systemu zarządzania pracą robota i przesyłem danych. Obecne rozwiązanie tworzone jest z myślą o lotniskach i sprawdzaniu czystości pasa startowego między lotami. Inne zastosowania w przyszłości to obiekty wielkopowierzchniowe: składy towarów, tory wyścigowe, pola naftowe. Testowaniem rozwiązania jest zainteresowane lotnisko w Jasionce.

Velgato Sp. z o.o. (siedziba: Lublin) – produkt Szablon Kształtów Plaster Miodu posiada prawa patentowe w Polsce oraz w krajach UE. Może znaleźć zastosowanie w wielu branżach – przy układaniu płytek ceramicznych, precyzyjnym docinaniu drogich parapetów, pomników, blachy falistej na dachach, rynien, paneli, szkła. Doskonale wyznaczy otwory w drewnie, przeniesie kąty docinanych blach w warsztatach samochodowych, pomoże obsadzić ceramikę łazienkową, zawiesić duże obrazy itp. Znajdzie również szerokie zastosowanie w branży budowlanej – m.in. przy budowie, wykończeniu mieszkań i budynków oraz podczas remontów budynków i pomieszczeń.
Szablon Kształtów Plaster Miodu będzie produktem jednorazowego użytku, tanim w produkcji i w przystępnej cenie dla przeciętnego użytkownika.

VISUALPROMO (siedziba: Białystok) – flagowym projektem firmy jest Holohostessa. To wirtualny hologram hostessy, która nie tylko w nowoczesny
i ciekawy sposób przyciąga uwagę, ale potrafi również inteligentnie i przyjaźnie udzielić wszelkich informacji zainteresowanym osobom. Jest w pełni interaktywnym urządzeniem, pozwala na sterowanie gestami, rozpoznaje osoby, zapisuje czas, przez jaki odbiorca był wystawiony na przekaz marketingowy, rejestruje, czym byli zainteresowani użytkownicy. Nie męczy się, nie myli i jest bezobsługowa. Firma otrzymała srebrny medal za innowacje na międzynarodowych targach reklamy REMA DAYS 2016, a dwa lata wcześniej zajęła 1 miejsce w kategorii Młodzi Dynamiczni w Konkursie Innowacje organizowanym przez Kurier Poranny.

WiseGlass (siedziba: Rzeszów) – usługa zagospodarowania nowej przestrzeni w miejscach publicznych na cele reklamowe, z wykorzystaniem lustra. Nadaje się ono do umieszczenia w toaletach przy umywalkach, w szatniach – wszędzie tam, gdzie potencjalny odbiorca reklamy korzysta ze zwykłego lustra. Główną zaletą koncepcji jest działanie analogiczne do usługi Google AdWrods i AdSense. Lustro ma funkcję wykrywania przeglądających się osób, dzięki czemu reklamodawca wie, ile razy dana reklama została wyświetlona oraz – czy została dostrzeżona przez odbiorcę. Daje rownież możliwość precyzowania grupy odbiorców, dzięki czemu reklama może być skuteczniejsza. Treści
w lustrze znajdują się powyżej lub poniżej oczu, obiekty wyglądają trójwymiarowo i wyświetlają się jak na ekranie LCD. Dzięki systemowi czujników nośnik jest w stanie rozpoznać podstawowe cechy osób stojących przed lustrem i dopasować do nich wyświetlane treści. Kobieta będzie zatem oglądać inne reklamy niż mężczyzna, czy dziecko. Rozwiązanie zdobyło
I miejsce w konkursie Start in Podkarpackie oraz specjalną nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego.

 



TOP Start-up Polski Wschodniej

 

Kontakt:

Martyna Spyra
tel. 32 356 76 11
e-mail: martyna.spyra@ptwp.pl