Projekt EEC - Liderzy Przyszłości


Projekt EEC - Liderzy Przyszłości, inicjatywa Grupy PTWP, organizatora Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku, ma kreować i promować aktywną postawę obywatelską wśród młodych ludzi. Projekt współorganizowany jest przez Podlaską Fundację Rozwoju Regionalnego. Tegoroczna edycja zgromadziła w murach białostockiej opery ponad 700 uczniów szkół średnich.

Jako pierwszy wystąpił Paweł Małaszyński z zespołem Cochise. Artyści zespołu w składzie: Paweł Małaszyński – wokal, Wojtek Napora – gitara, Radek Jasiński – bas, Adam Argon Galewski – perkusja, grają muzykę, będącą oryginalnym połączeniem rocka i grunge'u. Grupa powstała w 2004 roku w Białymstoku, od tego czasu zagrała kilkaset koncertów oraz nagrała cztery studyjne albumy, wydane przez wytwórnie Mystic i Metal Mind. Najciekawsze wydarzenia koncertowe, w których uczestniczył Cochise, to Seven Festival, Świebodzice Rock Festival, Cieszanów Rock Festiwal, Impact Festival. Zespół kilkukrotnie koncertował za granicą (w Niemczech, Belgii i Anglii), a w 2016 roku zagrał na dużej scenie Przystanku Woodstock. W lutym 2018 będzie miała miejsce premiera piątej płyty Cochise, zatytułowanej „Swans&Lions”.

Później na scenie pojawiła się Jagiellonia Białystok – najbardziej utytułowany klub piłkarski w północno-wschodniej Polsce, jedyna drużyna w regionie, która występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej. Klub został założony w 1920 roku przez żołnierzy 42. Pułku Piechoty. W 1987 roku drużyna wywalczyła debiutancki awans do ekstraklasy, a dwa lata później wystąpiła w finale rozgrywek o Puchar Polski. Największymi sukcesami klubu są Puchar Polski i Superpuchar wywalczone w 2010 roku, wicemistrzostwo Polski z sezonu 2016/17 oraz 3. miejsce w Ekstraklasie z sezonu 2014/15. Jagiellonia czterokrotnie reprezentowała Polskę w rozgrywkach o europejskie puchary. Obecnie Klub tworzą seniorski zespół występujący w Lotto Ekstraklasie oraz Akademia zrzeszająca 11 drużyn. W swojej historii Jagiellonia wychowała wielu zawodników, występujących potem na międzynarodowej arenie oraz w reprezentacji Polski. Do najsłynniejszych należą: Thiago Cionka, Jacek Chańko, Marek Citko, Tomasz Frankowski, Jacek Góralski, Kamil Grosicki, Michał Pazdan, Mariusz Piekarski, Grzegorz Sandomierski, Radosław Sobolewski.

Natomiast Jarosław Kazberuk – kierowca i pilot rajdowy, trener judo opowiadał młodzieży o swoje rajdowej przygodzie. Jest ośmiokrotnym uczestnik Rajdu Dakar. Brał udział w najtrudniejszych rajdach terenowych: Carpat Trophy (1997), Transylwania (1999), Transsyberia (2008). Reprezentant Polski w Camel Trophy 1996 (Borneo-Kalimantan). Jest członkiem grupy STT Racing. Wieloletni kierowca testowy Porsche, Subaru i BMW.

Bardzo wzruszające i inspiruje było na koniec wystąpienie Mariusza Kędzierskiego –25-letniego artysty i mówcy motywacyjnego, który urodził się bez rąk. Rysować zaczął po jednej z operacji, pod koniec 2008 roku. Od tamtego czasu wykonał ponad 700 prac, poświęcając na nie ponad 15 000 godzin. Zajmuje się hiperrealizmem, a jego prace sprzedawane są na całym świecie. Wystawiane były w Polsce, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii. Największy sukces artysta odniósł w 2013 roku, zajmując 2 miejsce w konkursie Best Global Artist w Wiedniu. Jako mówca motywacyjny pracuje od ponad 2 lat. Jest pierwszym w historii Polakiem, który wystąpił na scenie w Azji (GIS Taiwan). W sierpniu 2017 roku uruchomił projekt motywacyjny "Żyjąc bez rąk" – w swoich filmach opowiada o tym, jak wygląda życie z perspektywy człowieka zmagającego się z codziennymi trudnościami fizycznymi.

Na scenie sali koncertowej białostockiej opery wystąpią

 • Jagiellonia Białystok

  Jagiellonia Białystok jest najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim w północno-wschodniej Polsce.

  To obecnie jedyna drużyna z Polski Wschodniej, która występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej.

  Klub został założony w 1920 roku przez żołnierzy 42. Pułku Piechoty. Pierwszy raz nazwa Jagiellonia pojawiła się 12 lat później. W 1987 roku drużyna wywalczyła debiutancki awans do ekstraklasy, a dwa lata po tamtym wydarzeniu pierwszy razy wystąpiła w finale rozgrywek o Puchar Polski. Białostocka drużyna rozegrała 14 sezonów w najwyższej klasie rozgrywkowej, a jej największymi sukcesami są Puchar Polski i Superpuchar wywalczone w 2010 roku, wicemistrzostwo Polski z sezonu 2016/17 oraz 3. miejsce w Ekstraklasie z sezonu 2014/15. Jaga czterokrotnie reprezentowała nasz kraj w rozgrywkach o europejskie puchary.

  Obecnie Jagiellonia to nie tylko seniorski zespół występujący w Lotto Ekstraklasie. Klub tworzy również prężnie rozwijająca się Akademia, zrzeszająca 11 drużyn.

  W swojej historii Jagiellonia wychowała wielu zawodników, którzy później z powodzeniem występowali na międzynarodowej arenie oraz grali w reprezentacji Polski. Do najsłynniejszych należą Marek Citko, Tomasz Frankowski, Radosław Sobolewski, Mariusz Piekarski, Jacek Chańko, Grzegorz Sandomierski.

  Również w kadrze Adama Nawałki nie jest trudno znaleźć piłkarzy z jagiellońską przeszłością – Michała Pazdana, Kamila Grosickiego, Thiago Cionka oraz Jacka Góralskiego.

 • Jarosław Kazberuk

  Jarosław Kazberuk – kierowca i pilot rajdowy, trener judo. Ośmiokrotny uczestnik Rajdu Dakar. Brał udział w najtrudniejszych rajdach terenowych: Carpat Trophy (1997), Transylwania (1999), Transsyberia (2008). Reprezentant Polski w Camel Trophy 1996 (Borneo-Kalimantan). Jest członkiem grupy STT Racing. Wieloletni kierowca testowy Porsche, Subaru i BMW.

 • Mariusz Kędzierski

  Mariusz Kędzierski (ur. 10 listopada 1992 r. w Świdnicy) - polski artysta i mówca motywacyjny, który urodził się bez rąk. Rysować zaczął po jednej z operacji pod koniec 2008. Od tamtego czasu wykonał ponad 700 prac, a szacuje, że poświęcił na to ponad 15 000 godzin. Zajmuje się hiperrealizmem, a jego prace sprzedawane są na całym świecie. Wystawiał się w Polsce, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, a swój największy artystyczny sukces odniósł w 2013 roku zajmując 2 miejsce w konkursie Best Global Artist w Wiedniu. Jako mówca motywacyjny pracuje od ponad 2 lat będąc pierwszym w historii Polakiem, który wystąpił na scenie w Azji (GIS Taiwan).

  W sierpniu 2017 roku uruchomił projekt motywacyjny “Żyjąc bez rąk”, w którym w swoich filmach opowiada o tym, jak wygląda życie z perspektywy człowieka zmagającego się z codziennymi trudnościami fizycznymi.

 • Paweł Małaszyński z zespołem Cochise

  Cochise to białostocki zespół grający muzykę, będącą oryginalnym połączeniem rocka i grungu. Grupa powstała w 2004 roku i od tego czasu zagrała kilkaset koncertów oraz nagrała cztery studyjne albumy, wydane przez wytwórnie Mystic i Metal Mind.

  Wśród najciekawszych wydarzeń koncertowych, w których uczestniczył Cochise można wymienić Seven Festival, Świebodzice Rock Festival, Cieszanów Rock Festiwal, Impact Festival. Zespół kilkukrotnie koncertował za granicą (w Niemczech, Belgii i Anglii), w 2016 roku zagrał na dużej scenie Przystanku Woodstock.

  W lutym 2018 będzie miała miejsce premiera piątej płyty Cochise zatytułowanej Swans&Lions.

  Skład:
  Paweł Małaszyński - wokal
  Wojtek Napora - gitara
  Radek Jasiński - bas
  Adam ARGON Galewski - perkusja

  www.cochise.pl

 • Spotkanie poprowadzą:

 • Sylwia Łuniewska

  Sylwia Łuniewska – prezenterka radiowa i dziennikarka telewizyjna.

  Od ponad pięciu lat można usłyszeć ją na falach Radia Akadera w którym prowadzi swoje autorskie programy. Dodatkowo przeprowadza wywiady z muzycznymi gwiazdami. Jej gośćmi byli już m.in.: Dawid Podsiadło, Ania Dąbrowska czy Maria Peszek. Od 2016 pracuje również w białostockim oddziale Telewizji Polskiej.

 • Wojciech Grodzki

  Wojciech Grodzki - absolwent Wydziału Prawa UwB, prezenter telewizyjny stacji Polo TV, dj, konferansjer, wokalista. Uwielbia muzyką i mikrofonem dawać ludziom radość. Zakochany w piłce nożnej. Szczęśliwy mąż i tata 18-miesięcznej Julianki.

Projekt EEC-Liderzy Przyszłości zainicjowany został w 2014 roku w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego i jest obecnie kontynuowany na Śląsku. W zorganizowanych w ramach tego przedsięwzięcia spotkaniach udział wzięło już kilka tysięcy studentów. W białostockiej odsłonie projekt kierowany jest do młodzieży uczącej się w szkołach średnich.