Eastern Economic Congress – Liderzy Przyszłości


Blisko 500 uczniów białostockich szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w drugiej odsłonie projektu EEC-Liderzy przyszłości, w ramach inicjatywy Wschodniego Kongresu Gospodarczego, której współorganizatorem była Resursa Podlaska i Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego.

Autorzy podbijającego Stany Zjednoczone oprogramowania do rzeczywistości wirtualnej, projektantka mody, współtwórca robota, który ma pomagać najmłodszym w uczeniu się programowania, grupa tancerzy, choreografów i kreatywnych twórców, prezes Białostockiego Klubu Futbolu Amerykańskiego – to właśnie oni podzielili się swoim doświadczeniem oraz mówili o przekuwaniu pasji w biznes.

Podczas tegorocznej edycji na scenie sali koncertowej białostockiej opery wystąpili Marek Antoniuk i Kasia Wawrzeniuk, założyciele RiftCat - twórcy oprogramowania do rzeczywistości wirtualnej. Prywatnie gracze, którzy lubią oddać się tej formie rozrywki na długie godziny.

Młodzież obejrzała też Fair Play Crew - grupę tancerzy, choreografów i kreatywnych twórców, którzy dzięki swojemu talentowi i pasji mają dziś na koncie realizację wielu prestiżowych projektów tanecznych, teatralnych i medialnych. W ciągu 20 lat działalności artystycznej zdobyli szereg nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą. W 2015 roku zasłynęli spektaklem „Amatorologia”, pierwszą polską komedią taneczną, z którą w brawurowym stylu wygrali PAKĘ, najważniejszy w Polsce festiwal kabaretowy. W skład grupy wchodzą: Cezary „Kruk” Krukowski, Wojciech „Blacha” Blaszko, Karol „Niecik” Niecikowski, Rafał „Roofi” Kamiński, Błażej „Bzyga” Górski, Marcin Rogalski.

Duże zainteresowanie wzbudził, też Marcin Joka, współtwórca Photona. Ten mały robot stworzony przez studentów Politechniki Białostockiej ma pomagać najmłodszym w uczeniu się programowania. Korzystać z niego mogą dzieci już od 6 roku życia, rozpoczynające dopiero swoją przygodę z edukacją.

Z kolei Rafał Bierć, prezes Białostockiego Klub Futbolu Amerykańskiego wspominał, że na pierwszy trening drużyny Primacol Lowlanders Białystok przybyło zaledwie 10 osób chętnych do gry. Mimo wielu przeciwności, sukcesywne budowanie zespołu oraz promocja futbolu amerykańskiego wśród białostoczan sprawiły, że w 2016 r., po 10 latach od utworzenia klubu, na Stadionie Miejskim w Białymstoku odbył się XI Superfinał o mistrzostwo ligi.

 Na zakończenie spotkania młodzież obejrzała pokaz mody autorstwa Elwiry Horosz, białostockiej projektantki mody, odnoszącej liczne sukcesy zarówno w kraju, jak i zagranicą.

Spotkanie poprowadziła Sylwia Łuniewska, dziennikarka Radia Akadera i TVP Białystok.

Zobacz program spotkania podczas tegorocznej edycji:

 

Zapraszamy do współpracy!

Kontakt:
Paulina Dudek
tel. 508 628 942
e-mail: paulina.dudek@ptwp.pl

***

Projekt EEC-Liderzy Przyszłości zainicjowany został w 2014 roku w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego i jest obecnie kontynuowany na Śląsku. W zorganizowanych w ramach tego przedsięwzięcia spotkaniach udział wzięło już kilka tysięcy studentów. W białostockiej odsłonie, projekt kierowany jest do młodzieży uczącej się w szkołach ponadgimnazjalnych.

 

Patronat honorowy

Współorganizatorzy