Inauguracja: Pomysł na Wschód
ZOBACZ WIĘCEJ PRELEGENCIPrelegenci

Jerzy Leszczyński
marszałek województwa podlaskiego
Urodził się w Ciechanowcu w 1961 roku. Wychowywał się w Perlejewie w rodzinie rolniczej, o tradycjach społecznikowskich, sięgających czasów międzywojennych i początków ciechanowieckiej spółdzielczości.
Absolwent Wydziału Rolniczego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (1985). Wcześniej ukończył katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Augustyna w Warszawie (1980).
Pracę zawodową rozpoczął w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, następnie w latach 1987-2002 pracował jako doradca w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie. W tym czasie odbył szereg specjalistycznych kursów i szkoleń z zakresu rolnictwa. Odbył również miesięczny kurs zarządzania w Nordic Agricultural College w Odense w Danii i czteromiesięczną praktykę w Finlandii.
W 1992 roku wyjechał do USA na stypendium organizowane przez Cocran Fellowship Program, podczas którego poznał organizację doradztwa i funkcjonowanie organizacji rolniczych w Stanach Zjednoczonych. W 1994 razem z amerykańskimi ekspertami prowadził kursy dla podlaskich doradców i rolników w ramach Polsko-Amerykańskiego Programu Doradztwa Rolniczego.
W 2002r. jako Pełnomocnik Prezesa ARiMR organizował struktury Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Biur Powiatowych w województwie podlaskim oraz przygotowywał je do wdrażania programów unijnych. W tym samym roku został Zastępcą Dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR z siedzibą w Łomży. Dzięki tej pracy zdobył gruntowną wiedzę i doświadczenie w administracji państwowej. Ukończył wiele kursów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, ekonomii, administracji, funduszy unijnych oraz studia podyplomowe z rzeczoznawstwa majątkowego. Nadzorował realizację płatności bezpośrednich i wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w województwie podlaskim. W tym czasie Podlaski Oddział Regionalny ARiMR na wsparcie rolnictwa i wsi wypłacił ponad 13 miliardów złotych.
Pełnił społeczne funkcje w samorządzie rolniczym: w Łomżyńskiej i Podlaskiej Izbie Rolniczej oraz Powiatowej Radzie Zatrudnienia. Jest członkiem Wojewódzkiego Zarządu PSL w Białymstoku. Wyróżniony odznaką honorową: „Zasłużony dla rolnictwa” i „Medalem Świętego Izydora Oracza”.
Żonaty, ma syna i dwoje wnucząt. W wolnych chwilach muzykuje, śpiewa w chórze parafialnym „Kantata”, zajmuje się ogrodem.
W wyborach do Sejmiku Województwa Podlaskiego 16 listopada 2014 roku, głosami 8154 wyborców, uzyskał mandat radnego.
8 grudnia 2014r. Jerzy Leszczyński został wybrany przez Radnych Sejmiku na Członka Zarządu Województwa Podlaskiego
9 listopada 2015 roku Jerzy Leszczyński został wybrany przez radnych na Marszałka Województwa Podlaskiego.
Bierze udział w sesjach:
-
Inauguracja: Pomysł na Wschód
- Potencjalne kierunki rozwoju Polski Wschodniej – perspektywy, priorytety, propozycje
- Polityka i mechanizmy wsparcia w ramach programów UE oraz programów krajowych (PO Rozwój Polski Wschodniej, Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w regionach Polski Wschodniej)
- Sukcesy i niedostatki
-
Fundusze europejskie i finansowanie inwestycji
- Wykorzystanie funduszy rozwojowych wyzwaniem dla regionu. Jak skutecznie inwestować w przedsiębiorczość i kreatywność
- Wielkie projekty infrastrukturalne. Przyspieszenie po opóźnieniu?
- Przyszłość Programu Polska Wschodnia
- Przyszłość finansowania inwestycji gminnych i regionalnych. Co po roku 2020?
-
Via Carpatia - bliżej celu?
- Via Carpatia – wielki projekt Północ-Południe. Cele, harmonogram, realia. Jakim państwom najbardziej dziś na nim zależy?
- Finanse i budowa. Rola i środki Unii. Via Carpatia w sieci TEN-T – perspektywy starań
- Polskie przyspieszenie: wzmożona aktywność przetargowa i dodatkowe środki na budowę trasy. Kiedy nasz fragment Via Carpatii będzie gotowy?
- Kontynentalny, ale i międzyregionalny. Rola nowego szlaku dla sprawnej komunikacji między województwami Polski Wschodniej. Perspektywy gospodarcze
-
Rola Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego w rozwoju społeczno-gospodarczym
- Doświadczenia Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego z Polski Wschodniej z okresu funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego
- Wpływ dialogu na rozwój regionalny. Jak wzmocnić dialog społeczny?
- W Polsce Wschodniej łatwiej czy trudniej o dialog między pracodawcami, związkami zawodowymi, rządem i samorządem?
- Przyszłość Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego – zmiany legislacyjne dotyczące funkcjonowania Rad
POWRÓT