Wnioski dwukrotnie przekroczyły budżet na innowacje w Polsce Wschodniej

wnp.pl (PS) - 10-08-2017
Fot. Shutterstock.com

Z końcem lipca br. zamknięto nabór wniosków dla przedsiębiorców na wdrażanie innowacji w Polsce Wschodniej (poddziałanie 1.3.1 Programu Polska Wschodnia).

Firmy złożyły łącznie wnioski o dofinansowanie na kwotę 442 mln zł, czyli ponad dwukrotnie wyższą, niż wynosił budżet konkursu (195 mln zł).

Aż 92 proc. wnioskodawców planuje inwestycje w średniej wielkości miastach lub mniejszych miejscowościach makroregionu, informuje Ministerstwo Rozwoju.

– W powszechnym przekonaniu innowacje to domena większych firm z dużych miast, tymczasem przedsiębiorcy z Polski Wschodniej udowadniają, że tak być nie musi – powiedział Adam Hamryszczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. - Większość naszych wnioskodawców to przedsiębiorcy z takich miejscowości jak Kraśnik, Sanok czy Reszel, więc środki z programu trafią do firm mocno powiązanych z lokalnymi społecznościami i rynkami pracy.

O dotację w kwocie do 7 mln zł mogły ubiegać się firmy mające własne lub zakupione wyniki prac badawczo-rozwojowych. Dzięki nim na terenie Polski Wschodniej będą w stanie stworzyć innowacyjne wyroby lub usługi.

Rozstrzygnięcie i przyznanie dofinansowania nastąpi za około 3 miesiące.

– Liczę na to, że wybrane projekty w krótkim czasie dadzą nowy impuls lokalnym społecznościom tworząc trwałe i wartościowe miejsca pracy – dodał wiceminister. - Dzięki nim wzrosną też wpływy z podatków do kas samorządów, co przełoży się na nowe inwestycje realizowane przez miasta i wyższą jakość życia mieszkańców.

Z podobnej puli pomocy z POPW skorzystało już wiele firm w Polsce Wschodniej, wdrażając innowacyjne produkty. Oto kilka przykładów.

BiaVita Polska – firma z Augustowa działająca m.in. w branży usług medycznych. Dzięki dofinansowaniu wprowadziła do oferty nowy system diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń układu krążenia.

PW Majak – firma z Mrągowa zajmująca się obróbką i produkcją metalowych części. Dotację z POPW wykorzystała do budowy maszyn do formowania detali z tworzyw sztucznych.
Synergy Technologies – firma z Krosna, oferująca rozwiązania technologiczne dla przemysłu. Wsparcie z POPW przeznaczyła na uruchomienie produkcji serii nowoczesnych silników elektrycznych do zastosowań m.in. w lotnictwie i robotyce.

Masket - producent mebli z Zamościa. Pozyskanie dofinansowania z POPW pozwoliło przedsiębiorcy wybudować zakład, w którym rozpoczął produkcję nowej linii mebli z nowatorskim systemem podsufitowego montażu.

Aplikacja IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego