Oto najlepsze start-upy Polski Wschodniej [Wideo]

wnp.pl (Adam Sierak) - 18-10-2016

Robot, który uczy się z dzieckiem, czy dron odporny na niemal wszystko - to tylko dwa z dziesięciu wyróżnionych projektów podczas TOP Start-up Polski Wschodniej. Białostockie wydarzenie pokazało że start-upy to nie tylko przedsięwzięcia z branży IT, związane z oprogramowaniem i innowacyjnymi aplikacjami.


Jednym z najbardziej utytułowanych projektów prezentowanych podczas tego wydarzenia był Photon. Na pierwszy rzut oka, to ładnie zaprojektowana zabawka. Tak naprawdę jest to zaawansowane technologicznie urządzenie, które niejako zmusza użytkownika do nauki programowania.

- Kiedy wyciągamy go z pudełka robot nie potrafi nic. Dzieci mają specjalną aplikację, z której dowiadują się skąd robot się wziął, że stracił swoje umiejętności i musimy pomóc mu je odzyskać. Wykonując robotem różnego rodzaju doświadczenia i eksperymenty uczą się, jak działają czujniki w robocie. Następnie uczą robota jak z nich korzystać i piszą proste programy w języku blokowym - tłumaczył Marcin Joka z Photon Entertainment

Zgłoszenia do udziału w „TOP Start-up Polski Wschodniej” wysłało aż 60 podmiotów. Gala w Białymstoku odbyła się po raz pierwszy. Jak podkreślali młodzi przedsiębiorcy - to impreza, na którą długo tu czekali.

- Łączymy tutaj naszą korzyść, ale również możemy pozwolić innym przedsiębiorcom, żeby namacalnie przekonali się o tych nowych, innowacyjnych rozwiązaniach dla nich - mówił Dariusz Siwko, dyrektor ds. technicznych w firmie Inspectios - drony dla przemysłu.

Zobacz więcej:
Najciekawsze start-upy Polski Wschodniej

Aplikacja IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego