Największa i najbardziej efektowna - trzecia edycja Wschodniego Kongresu Gospodarczego

wnp.pl (Adam Sierak) - 10-10-2016

Ponad 1300 uczestników, 30 sesji tematycznych, ale i mocniejszy niż w poprzednich latach nacisk na zaangażowanie młodych, w tym przedstawicieli start-upów. W dniach 22-23 września 2016 r. odbył się w Białymstoku III Wschodni Kongres Gospodarczy.- Wschodni Kongres Gospodarczy to forum bardzo wartościowe i potrzebne. Białostockie spotkania stają się kluczowym miejscem debaty o szansach i problemach Polski Wschodniej - podkreślał prezydent Andrzej Duda w przesłanym do Białegostoku liście.

Dwa dni rozmów to szczegółowa analiza zagrożeń dla tego regionu wynikających głównie z sytuacji w Unii Europejskiej oraz tej za naszą wschodnią granicą.

- Kryzys Unii Europejskiej jest pewną szansą. Przypomnieliśmy sobie teraz, że wszystkiego Bruksela za nas nie załatwi. Trzeba przeanalizować to co do tej pory nie zostało jeszcze zrobione - mówił w trakcie sesji plenarnej Marek Ziółkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

W trakcie białostockiego spotkania padła ważna deklaracja Ministerstwa Rozwoju. Resort planuje odejść od modelu polegającego na wspieraniu największych ośrodków miejskich i postawić na rozwój zrównoważony, obejmujący także mniejsze miasta i wsie.

- Zależy nam na efektywnych instrumentach rozwoju regionalnego. Dlatego chciałbym też tu zwrócić uwagę, że mocno pracujemy nad tym, żeby urealnić kontrakt terytorialny - deklarował Adam Hamryszczak z Ministerstwa Rozwoju.

Podczas tegorocznej edycji Wschodniego Kongresu Gospodarczego mocno skupiono się na przyszłych biznesmenach. Pół tysiąca uczniów białostockich szkół uczestniczyło w spotkaniu EEC - Liderzy przyszłości.

Ci trochę starsi prezentowali swoje pomysły na innowacyjny biznes. Po raz pierwszy w Białymstoku zorganizowano TOP Start-up Polski Wschodniej. Wybrano najlepsze projekty, które przez dwa dni trwania Kongresu były prezentowane w specjalnej strefie.

- Łączymy tutaj naszą korzyść, ale również możemy pozwolić innym przedsiębiorcom, żeby namacalnie przekonali się o tych nowych, innowacyjnych rozwiązaniach, które wymyśliliśmy - tłumaczył Dariusz Siwko, który prezentował swój start-up.

Aplikacja IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego